За четвърта поредна година бе проведен семинар на тема: „Обмен на добри педагогически практики между училища, осъществяващи професионално образование и обучение от областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Търговище“.
Директори на училища и учители по професионално образование и обучение от петте области на страната се събраха да споделят опит и свои добри практики. Домакин на събитието, провело се в периода 10-12 април 2024 г., със 73 участници от 35 професионални, профилирани гимназии и средни училища с професионални паралелки, тази година бе Регионално управление на образованието – Ловеч.
Гости на семинара бяха г-жа Донка Михайлова – кмет на Община Троян, г-н Виктор Стойчев – областен управител на област Ловеч, инж. Златка Иванова – главен експерт в дирекция „Професионално образование и обучение“ в МОН, д-р Иваничка Буровска – началник на РУО-Ловеч и организатор на семинара, Лорета Колева – началник РУО – гр. Враца, Трайка Трайкова -началник РУО – гр. Монтана, Елка Станчева – началник РУО – гр. Търговище, както и експертите по професионално образование и обучение: Анета Кирилова – РУО – Видин, Петя Личева – РУО – Враца, Даниела Йотова – РУО – Ловеч, Нина Кирилова – РУО – Монтана и Симеон Симеонов – РУО – Търговище.
Трите дена, в които се проведе семинарът, бяха изключително ползотворни, не само поради презентирането на успешни педагогически практики, развиващи креативността, професионалните компетентности и умения на учениците, и работата по групи, в които се дискутираха въпроси, свързани с организирането и провеждането на ЗДИППК, но и поради това, че в програмата на семинара бе включено и посещение на СУ „Васил Левски“, с. Черни Осъм – единственото училище в България, обучаващо планински водачи. По време на визитата пред присъстващите бяха демонстрирани придобитите практически умения на учениците, овладяващи тънкостите на професията „Планински водач“. Посетен бе Природонаучният музей към училището, открит през 1976 година. В него участниците в семинара успяха да се докоснат по изключително представителен начин до част от българската природа. Експонатите в музея са дело на учителя Илия Илиев и на ръководения от него кръжок по препариране.
Ръководството и педагогическата колегия на училището предоставиха възможност на всеки, който желае, да се включи в част от обучителните практически занятия на възпитаниците на СУ „Васил Левски“. Този жест допринесе за емоционалното и адреналинно впечатление от преживяното.
Проведеният семинар за обмен на добри педагогически практики между училища, осъществяващи професионално образование и обучение от областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Търговище, бе полезен за обогатяване знанията и уменията. Всеки един от участниците успя да припознае дадена идея като своя, да намери отговори на интересуващите го провокативни въпроси.
Организираният и реализиран от Регионално управление на образоването – гр. Ловеч семинар изпълни успешно своите цели и предназначение.