2023-2024 г.
Национална програма „България – образователни маршрути”
За четвърта поредна година г-жа Гергана Цонева и г-жа Таня Атанасова реализират проект по НП „България – образователни маршрути” – модул „Културните и научните институции като образователна среда“. Тридневното приключние ще премине под надслов „Към Сливенския балкан от сърцето на Тракия“ и в него се включват 40 ученици от ПГСС „Никола Пушкаров“. Първа спирка за участниците бе градът на липите – Стара Загора, където се поклониха пред бюст – паметника на Гео Милев. Там група от 10А клас представиха поемата „Септември“. Експресионистичната творба провокира участниците в проекта, използвайки дигиталните технологии, да добавят щрихи към личността на големия български поет, като цитират негови думи, които остават актуални и днес. Следващата дестинация от първия ден бе родният дом на Пейо Яворов в гр. Чирпан. Интересни и любопитни факти за живота на Яворов представи главният уредник на музея, оставяйки нашите ученици безмълвни. С кратки фрагменти и с писмата на Мина до Яворов Хриси и Емо представиха етюд, озаглавен „Обречена любов“. Докоснати до таланта и пламъка на поета, учениците бяха подтикнати към арттерапия – споделяне на емоции, проектирани на цветните листи. Посланията се обобщиха около твърдението, че безспорно любовта е сила, която ни движи напред в живота.
Ден втори от проект по НП „България – образователни маршрути” – „историята оживява“
През втория ден участниците по проекта посетиха гр. Сливен и се докоснаха до богатата му история. Подбалканският град се е развивал през вековете като виден занаятчийски и културен център. Принос за това има фактът, че точно там през 1834г. е открита първата фабрика за текстилно производство от един предприемчив българин. Това е Добри Желязков – бащата на фабричното производство. „Кой е той?“ и „Какво е направил?“ – отговор на тези въпроси учениците получиха от уредниците на Музея на текстилната индустрия. Момичетата и момчетата имаха възможността да разгледат и да видят демонстрацията на различни машини за текстилно производство, използвани в сливенската фабрика. Още през първите столетия под османска власт Сливен се превръща и в средище на хайдушкото движение. Подвизите на стотици смели българи са пазили родния дух, копнежа по свободата и надеждата през дългите години на османско владичество. Много от тези българи са родени в Сливен и благодарение на тези бойци той получава названието „Градът на стоте войводи“. Един от тях и от най-знаменитите български войводи е Хаджи Димитър. Нашите ученици отдадоха своята почит пред подвига на героя, рецитирайки написаната от Христо Ботев балада „Хаджи Димитър“. Уважението към войводата е засвидетелствано и в музикалното творчество – песента „Жив е той, жив е“ в изпълнение на талантите на ПГСС „Никола Пушкаров“.
Национална програма „Иновации в действие“
ПГСС „Никола Пушкаров“ за поредна година бе домакин на мобилност по НП „Иновации в действие“. Този път иновациите и процеса на иновативното обучение в нашата гимназия бяха представени пред директори, педагогически специалисти и ученици от НПТГ „Шандорф Петьофи“, гр. Разград, ПГСС „Сергей Румянцев“, гр. Луковит и Професионална гимназия по механотехника „Юрий Гагарин“, гр. Русе. Мероприятието бе открито от инж. агр. Теменуга Тодорова, която приветства гостите и пожела ползотворно сътрудничество между училищата. Деветокласниците и техните преподаватели зооинж. Светла Николаева, Анатоли Анков и д-р Васка Белчовска-Неделчева представиха проектите, разработени по учебен предмет Брандиране и маркетингов дизайн по темите „Бъдещето на храната и храненето“, „Градът на бъдещето“, „Офисът на бъдещето“, „Бъдещето на селското стопанство“ и „Екологични проектни идеи“. Деветокласниците работиха и по работни листове за анализ на информация от електронни медии по посочените теми. Така в малка част от урока бе засегната и целта на учителите за развитие на медийна грамотност у учениците.
Гостите бяха посрещнати от нашите гвардейци, поздравени с песни, танци и театрално представление, почерпени с приготвени в училище вкусни ястия и напитки. Разглеждането на материално-техническата база на училището бе придружено с представяне на работата на клубовете в нашата гимназия.
Още един път показахме, че работата в екип носи положителен заряд и е ключ към успеха. Благодарности към гостите, колектива и учениците на ПГСС „Никола Пушкаров“ за споделеното участие.
Ученици и педагогически специалисти от Иновативна ПГСС „Никола Пушкаров“ участваха в тридневна мобилност по НП „Иновации в действие“. Наши партньори по проекта са домакините на мобилността, НПТГ „Шандор Петьофи“ в град Разград и не иновативните училища Професионална гимназия по мехатроника „Юрий Гагарин“, град Русе и ПГСС „Сергей Румянцев“, град Луковит. Програмата на мобилността включваше разглеждане на материално-техническата база на НПТГ, наблюдение на иновативни уроци, среща на педагогическите специалисти за обсъждане на иновативните проекти и обмяна на добри практики и културна програма за опознаване на забележителностите на Разград. Инж. агр. Теменуга Тодорова изрази благодарност на домакините в лицето на г-жа Биана Тодорова, в.и.д директор на НПТГ и поднесе подаръци от името на нашата гимназия.
Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна достъпна образователна среда“
Финансиране по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна достъпна образователна среда“, модул “ Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, изкуства и спорт“, както и финансиране от страна на ПГСС „Н. Пушкаров“, дадоха възможност за преобразуване на един учебен кабинет по български език и литература в кабинет по изкуствата. Модерни и ергономични мебели, библиотека с учебно- помощна и справочна литература, свежи цветове- това е малко кътче от постоянно обновяващата се сграда.
Национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“
За пореден път нашите ученици демонстрираха любов към изкуството и народното творчество. На 18.12.2023г в НЧ „Св.Св. Кирил и Методий“ се проведе Представителна изява на клубовете, работещи по НП „Заедно в изкуствата и спорта“, модул 1 Изкуства. На сцената се изявиха участниците в театрален клуб „Криле за полет“ с ръководител Таня Атанасова, момичетата от вокална група „Мечтатели“ с ръководител Диланея Динева и Клубът за народни и модерни танци с ръководител Гергана Цонева. Със своите изпълнения гимназистите ни показаха, че са невероятни актьори и прекрасни певци и танцьори.
На 14.12.2023г. по НП „Заедно в изкуствата и спорта“ се проведе и изява по футбол за юноши. Младежкият футболен отбор към ПГСС „Н. Пушкаров“, сформиран по програмата, също се включи в спортното мероприятие. На футболния терен нашите момчета показаха както умения, така и любов към спорта, а забавлението бе на най-високо ниво. Ръководител на отбора е Стефан Стоицов.
Любим спорт, красиви екипи, младежи и девойки във вихъра на играта… гледки, носещи оптимизъм, че младото поколение обича и цени спортуването, не само за победата, а заради самия спорт. Това показаха възпитаниците на ПГСС „Никола Пушкаров“ на 14.12.2023г. в залата за волейбол в гр.Попово, където се проведе представителна изява на клубовете „Волейбол – девойки“ и „Волейбол – юноши“, сформирани по НП „Заедно в изкуствата и спорта“. Ръководител и на двата тима е Йордан Димитров.
На 19.01.2024г. участниците от Клуб ,,Футбол“ се възползваха от първия благоприятен ден на месеца, за да проведат своята тренировка на уникалното съоражение с изкуствена трева на ПГСС ,,Н.Пушкаров“. Клубът, сформиран по НП „Заедно в изкуствата и спорта“, е с ръководител Стефан Стоицов. Футболистите имаха възможността да изпробват закупената екипировка по програмата – спортни обувки, футболни кори, футболни топки, вратарски ръкавици. Новите придобивки амбицираха участниците в клуба за още по-високи спортни постижения.
Национална програма „ИКТ в системата на предучилищното и училищното образование“
Предоставянето на качествено обучение в Иновативна ПГСС „Никола Пушкаров“ е приоритет за нашия колектив и затова ежедневно полагаме усилия за развитие на ресурсите за преподаване на учебно съдържание. Тази година нашата гимназия е сред класираните по модул „Софтуер за професионално образование“ на НП „ИКТ в системата на предучилищното и училищното образование“ на МОН. Със средствата по проекта ще се закупят софтуери, осигуряващи обучение за получаване на необходимите за пазара на труда умения от учениците, изучаващи професии от ПН Администрация и управление и ПН Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг.
2022-2023 г.
Национална програма „Бизнесът преподава“
- В периода 17 – 19.03.2023година в гр. Елена се проведе обучение по НП „Бизнесът преподава“ на тема „Дигитализация в учебния процес, изготвяне на уроци и ИКТ технологии“. В изключително полезното и интересно обучение взеха участие педагогически специалисти по професионална подготовка от различни професионални направления в ПГСС „Н. Пушкаров“.
- От 11.04 до 12.04.23 г., след сключен договор с фирма „Techno Logica“, Н.Цонева – зам.директор, УД и К.Кюранова – ст.учител по ИТ имаха възможността да се обучават по темите “ 3D решения за STEM центрове“ и „Виртуална реалност“ с лектор Ангел Бъчваров по Национална програма “ Бизнесът преподава“, Модул 2 „Учители в предприятията“ на МОН.
Обучението стартира в интерактивния център за наука и технологии ТechnoMagicLand или още Експериментариума. След това всички обучаеми навлязоха в света на иновациите и дигитализацията намиращ се в Лабораторен комлекс СНИРД – https://sofiatech.bg/about-us/snird-2/ Чрез наблюдения, експерименти, демонстрации, практическа дейност и моделиране участниците придобиха нови умения и нови партньори и съмишленици в подкрепа на мисията на гимназията – актуално и качествено обучение.
30 ученици от нашата гимназия, ръководени от г-жа Калинка Кюранова, участваха в обучения по НП „Бизнесът преподава“. Обученията бяха организирани от Технологика ЕАД и включваха следните теми: разработване на софтуер, виртуална реалност, 3D печат и киберсигурност/ Лектори на приятните, интригуващи и мотивиращи обучения бяха Ангел Бъчваров, Георги Георгиев, Мирослав Начев и Симеон Манолов. За участието си всички ученици получиха сертификати от директора на ПГСС инж.агр. Теменуга Тодорова.
Национална програма „Oсигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, модул „Културните институции като образователна среда“
За трета поредна година осъществяваме проект по Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, модул „Културните институции като образователна среда“. Името на проекта ни е „Духовното богатство на Югозапада“ и в него участват 40 ученици на ПГСС „Н.Пушкаров“ под ръководството на Гергана Цонева, Таня Атанасова и Недялка Цонева, а медицинско лице на групата Милена Михалева.
Първата ни цел се реализира в Благоевград, където учениците се докоснаха до историята на перлата на пиринския край. Пренасянето на класната стая в музеите бе едно предизвикателство пред учители и ученици.
Следващата цел бе в Банско. Стартирахме учебния ден в „Духовно-историческия център Св. Паисий Хилендарски“ и завършихме в Къщата музей на Никола Вапцаров.
Учениците учеха чрез преживяване, а това предизвика в тях патриотизъм, вдъхновение и почит към българските просветители и будители.
Проектът „Духовното богатство на Югозапада“ сплоти 40 ученици на различна възраст, позволи да бъдат обогатени компетенциите им, изгради стабилни партньорства между училището и културните институции и повиши емоционалната интелигентност на младежите. Днес бе финалната среща по проекта, на която учениците чрез авторски клипове изразиха своята удовлетвореност от новия метод на учене – учене чрез преживяване.
Национална програма „Информационни и комуникационни технологии (икт) в системата на предучилищното и училищното образование“
Национална програма „Заедно за всяко дете“
Национална програма „Иновации в действие“
Директорът, заместник-директорът учебно-производствена дейност, учители и ученици от 8-те класове на ПГСС „Никола Пушкаров“ участваха в мобилност по НП „Иновации в действие“. Домакин на срещата бе СУ „Св. Паисий Хилендарски“, с. Скалица, а участници освен представители на нашата гимназия бяха и учители и ученици от ПГ „Назъм Хикмет“, с. Медовец и ПГ „Иван Сергеевич Аксаков“, гр. Пазарджик. Мобилността включваше представяне на иновативни практики, споделяне на опит, посещение на винарна изба „Балар“ и игри между учениците. Беше ползотворно начало на сътрудничеството между училищата.
Национална програма „Без свободен час“
Национална програма „Заедно в изкуствата и в спорта“
Учебната 2023-2024 година
Учебната 2022-2023 година
ПГСС “ Н. Пушкаров“ гр. Попово и Дом на културата „Димо Коларов“ гр. Попово бяха домакини на провелата се днес поредна творческа изява на групите по НП „Заедно в изкуствата и спорта“, Модул I, 2023 година. В изявата взеха участие 103 ученици от осем училища на общините Попово и Опака- ПГСС „Н. Пушкаров „, ПГ „Хр. Ботев“, ПГТЛП, ОУ „Св. Климент Охридски „, ОУ „Л. Каравелов „, ОУ „Н. Й. Вапцаров „, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“- с. Зараево и СУ „В. Левски “ гр. Опака. Гости на събитието бяха Елка Станчева – началник на РУО – гр. Търговище и Марияна Стефанова – старши експерт в РУО. Г- жа Станчева приветства участниците и им благодари за вдъхновението и ентусиазма. Следваха песни, танци и театрални постановки – една пъстра палитра от труд, талант и артистичност. Изявата приключи с връчване на грамоти от името на г-жа Елка Станчева – началник на РУО и инж. агр. Теменуга Тодорова – директор на ПГСС “ Н. Пушкаров“.